11.3. Zkoušky a rektifikace nivelačních přístrojů

Stejně jako u teodolitů i nivelační přístroje musí splňovat geometrické podmínky vzájemné polohy hlavních os. Základními osami nivelačního přístroje jsou: vertikální osa (osa alhidády) V, záměrná osa dalekohledu Z, osa nivelační libely L, osa pomocné krabicové libely L´, osa nivelační rysky na nitkovém kříži H.

11.3.1. Zkoušky a rektifikace libelového nivelačního přístroje

Podmínky (označované jako osové) jsou:

  1. osa pomocné krabicové libely L´ má být kolmá k vertikální ose (ose alhidády) V……..

  2. vodorovné vlákno nitkového kříže H má být kolmé k vertikální ose (ose alhidády) V......

  3. osa nivelační libely L má být rovnoběžná se záměrnou přímkou Z…………………....

ad 1)

Provede se horizontace nivelačního přístroje pomocí nivelační libely. Tzn. přístroj se horizontuje ve dvou na sebe kolmých směrech stavěcími šrouby. Poté přístrojem otočíme o 180o a pokud se bublina libely nevychýlí, je přístroj horizontován. Pokud tomu tak není, není splněna podmínka. Polovina výchylky se opraví stavěcími šrouby a druhá polovina elevačním šroubem. Po urovnání nivelační libely je třeba ještě opravit výchylku bubliny pomocné krabicové libely jejími rektifikačními šroubky.

ad 2)

Pro ověření, zda přístroj splňuje tuto podmínku, zaměříme levým okrajem nivelační rysky dalekohledu na zřetelný bod. Jemnou vodorovnou ustanovkou posunujeme dalekohled směrem k pravému okraji nivelační rysky. Pokud se ryska odchýlí od zvoleného bodu, je třeba provést rektifikaci. Rektifikace se provede pootočením clonky nitkového kříže.

ad 3)Podmínka L || Z (hlavní podmínka): V mírně svažitém terénu se ve vzdálenosti 40 až 60 m zvolí dva dobře výškově zajištěné (nivelačními podložkami) body A a B, jejichž převýšení nepřesahuje 2 m. Na tyto body se postaví nivelační latě. Doprostřed mezi oba body se postaví nivelační přístroj, kterým se po provedení jeho přípravy k měření odečtou na nivelačních latích hodnoty 1zt a 1pt . Z těchto hodnot získáme správný výškový rozdíl Δ1HAB , i když osa Z bude svírat s vodorovnou přímkou úhel φ. Přístroj je umístěn uprostřed mezi latěmi a čtení jsou pochybena o stejnou hodnotu 1Δ .

Platí:

Obrázek 11.6. obr. 11.6 – Zkouška podmínky L || Z [71]

obr. 11.6 – Zkouška podmínky L || Z [71]

Poté nivelační přístroj přemístíme na stanovisko 2 co nejblíže k lati na bodě B, abychom mohli ještě zaostřit dalekohled na tuto lať. Po provedení přípravy přístroje k měření odečteme na bližší lati hodnotu

, kterou lze vzhledem k malé vzdálenosti považovat za správnou.

Pro čtení na vzdálenější lati platí

Pokud se čtení liší od této hodnoty, nastavíme elevačním šroubem nivelační rysku na vypočtenou hodnotu. Tím se vychýlí bublina nivelační libely. Tuto výchylku opravíme rektifikačními šroubky libely. Zbytkovou chybu po rektifikaci odstraníme měřickou metodou (geometrickou nivelací ze středu).

11.3.2. Zkoušky a rektifikace kompenzátorového nivelačního přístroje

Podmínky (označované jako osové) jsou:

  1. osa pomocné krabicové libely L´ má být kolmá k vertikální ose (ose alhidády) V……

  2. vodorovné vlákno nitkového kříže H má být kolmé k vertikální ose (ose alhidády) V....

  3. kompenzátor má působit tak, aby vodorovná přímka procházela přesně středem nitkového kříže – podmínka kompenzátoru (obdoba L || Z).

ad 1)

Zkouška se provádí lehkým poklepáním na dalekohled a sledováním nitkového kříže. Pokud nitkový kříž nereaguje na poklep kýváním, sklon záměrné přímky v důsledku nesplnění

přesáhl kompenzační interval a kompenzátor zůstává neúčinným. Pak je třeba provést rektifikaci pomocné krabicové libely (viz Zkoušky a rektifikace libelových nivelačních přístrojů).

ad 2)

Viz Zkoušky a rektifikace libelových nivelačních přístrojů.

ad 3) Podmínka kompenzátoru:

Zkouška se provede obdobně jako u libelových přístrojů. Rektifikace se provede buď svislým posunem nitkového kříže rektifikačními šroubky nebo pootočením rektifikačního zařízení (závisí na typu přístroje).