Kapitola 9. Zpracování výsledků měření polohopisu

Obsah

9.1. Kartografické materiály a pomůcky
9.2. Konstrukční práce na mapách velkého měřítka
9.3. Kartografické práce
9.4. Kartometrické práce
9.4.1. Kartometrické měření délek
9.4.2. Kartometrické měření úhlů
9.4.3. Kartometrické měření ploch
9.4.4. Kartometrické zjišťování souřadnic bodů
9.5. Určování výměr
9.5.1. Určování výměr rozkladem na jednodušší obrazce
9.5.2. Určování výměr ze souřadnic
9.5.3. Určování výměr ze stran a obvodových úhlů

Výsledkem měření polohopisu jsou měřické náčrty, zápisníky podrobného měření a seznamy souřadnic daných bodů. Těchto materiálů se použije k sestavení kartografického originálu mapy [54] . Z originálu mapy je již možné získat libovolný počet kopií pomocí některé z reprografických metod (viz předmět Kartografická reprodukce a polygrafie).

9.1. Kartografické materiály a pomůcky

  1. Kartografické materiály

    Použít je možné následující materiály:

    • kreslící papír,

    • pauzovací papír,

    • speciální plastickou fólii.

    Kreslící papír musí být dobře klížený, aby vznikl naprosto rovný povrch. Důležitá je jeho barva (bělost). Papír nesmí chemicky reagovat na použité barvy a tuše. Je třeba, aby papír byl dlouhodobě rozměrově stálý z důvodu dlouhodobého skladování. Někdy se namísto běžného kreslícího papíru používá kreslící papír zajištěný tenkou hliníkovou folií.

    Pauzovací papír musí být jemný, hladký a vysoce průsvitný.

    Plastové fólie se vyrábějí z PVC nebo PET. Jedna strana fólie bývá leštěná, druhá zdrsněná (určená ke kreslení či rýsování).

  2. Pomůcky

    K zobrazení výsledků měření polohopisu nám slouží mimo jiné následující pomůcky: tužky, pera, tuše, suché obtisky, šablony, pravítka, křivítka, zobrazovací trojúhelníky, pravoúhlý koordinátograf, úhloměry, transportéry, polární koordinátograf. K opravě kresby se používají pryže či retušovací pera.

    Tužky – pro přesné kreslení a rýsování je důležitá kvalita a provedení tuhy. V praxi se používají tuhy grafitové technické různých tvrdostí. Tuha může mít buď tvar kužele nebo – pro přesné práce – tvar dlátka.

    Trubičková pera mají vyměnitelné hroty a používají se ke kreslení i k popisování na kreslícím či pauzovacím papíru a na fóliích.

    Tuše se používá jako náplně trubičkového pera. Kvalitní tuš musí být dostatečně sytá, vodostálá i světlostálá, nesmí se rozpíjet a musí dobře zasychat. Tuše se dodávají ve stavu tuhém nebo ve stavu tekutém. Pro kresbu na různých materiálech se vyrábějí různé druhy tuší.

    Suché obtisky slouží k popisu, popř. k označení kultur. Tištěný znak se přenáší z fólie na výkres přitlačením oblým předmětem.

    Šablony slouží k popisu písmem či znaky. Šablony se vyrábějí z plastických hmot, jsou označeny číslicí označující velikost písma.

    Pravítka se používají k rýsování přímých čar a k odměřování vzdáleností na mapě. Vyrábějí se z plastických hmot, stupnice je dělena na milimetry. Používají se buď jednoduchá pravítka, nebo trojúhelníky. K odměřování či vynášení délek v různých měřítkách se používají pravítka trojboká (poměrová), jejichž stupnice je vyryta v potřebném měřítku.

    Křivítka jsou pomůckou pro rýsování různých křivek. Jedná se o šablonu s větším počtem křivostí.

    Zobrazovací trojúhelníky slouží k přesnému zákresu naměřených veličin. Jsou to dva kovové rovnoramenné trojúhelníky. Na přeponě jednoho z nich je vyryté měřítko hlavní stupnice, na druhém je na přeponě vyryt obousměrný vernier. Pomocí zobrazovacích trojúhelníků lze rýsovat podle odvěsen ve dvou na sebe kolmých směrech.

    Pravoúhlý koordinátograf slouží k přesnému zobrazení pravoúhlých souřadnic. Tento přístroj je nainstalován na těžkém stole. Skládá se ze dvou kolejnic, po nichž se pohybuje můstek s vozíkem, který nese mikroskop s jehlou. Můstek se pohybuje po kolejnicích ve směru jedné osy, mikroskop se pohybuje po můstku ve směru druhé osy. Oba pohyby jsou měřitelné. Moderní koordinátografy mají automatické zobrazení bodů, jejichž souřadnice byly nejprve předány do počítače.

    Obrázek 9.1. obr. 9.1 – Pravoúhlý koordinátograf

    obr. 9.1 – Pravoúhlý koordinátograf

    Úhloměry se používají pro běžné zobrazování úhlů. Jsou buď kruhové nebo polokruhové. Dělení je šedesátinné nebo setinné.

    Transportéry jsou úhloměry, na jejichž průměru je vyznačena délková stupnice. Ve středu transportéru je jehla, kterou se transportér upevní v obrazu stanoviště.

    Polární koordinátograf slouží k přesnému zobrazení polárních souřadnic. Jedná se o kruh s dělením, který se otáčí na podložce. Na kruhu je upevněn můstek s pohyblivým vozíkem. Vozík nese mikroskop s jehlou. Pohyby vozíku i kruhu jsou ovládány pomocí ustanovek a mohou být také přesně měřený pomocí vernierů.

    Obrázek 9.2. obr. 9.2 – Polární koordinátograf

    obr. 9.2 – Polární koordinátograf


[54] V této kapitole popisuji pouze analogové zpracování výsledků měření polohopisu, digitálnímu zpracování je věnován samostatný předmět AVTG2.