7.6. Budování podrobného polohového bodového pole

Body podrobného polohového bodového pole se zhušťuje ZPBP pro účely polohopisného měření. Z bodů PPBP se dále při polohopisném měření určují pomocné měřické body [48]. Body PPBP se určují:

  1. Geodetické metody

    • Plošné sítě

      V plošných sítích se měří vodorovné úhly a délky.

    • Polygonové pořady

      Jedná se o polygonové pořady oboustranně připojené a oboustranně orientované. Polygonové pořady kratší než 1,5 km mohou být jednostranně orientované, popř. vetknuté. Vetknuté pořady můžou mít nejvýš 4 strany a (je-li to možné) alespoň na jednom vrcholu se zaměří orientační úhel.

    • Protínání

      Protínání vpřed z úhlů, protínání z délek a kombinované protínání minimálně ze tří známých bodů. Úhel protínání na určovaném bodě musí ležet v intervalu 30 gon až 170 gon. Kratší ze vzdáleností mezi známým bodem a bodem určovaným musí být menší než 1500 m. Směry se většinou měří ve dvou skupinách.

    • Rajón

      Rajón může mít délku maximálně 1500 m a musí mít orientaci na známém bodě na dva známé body nebo musí mít orientaci na známém i určovaném bodě. Pokud se použije postup s orientací na určovaném bodě, musí být na něm úhel v intervalu 30 gon až 170 gon. Délka rajónu nesmí přesáhnout délku nejvzdálenější orientace. Pokud délka rajónu přesáhne 800 m, měří se úhly ve dvou skupinách. Pokud rajón vychází z bodu PPBP, jehož střední souřadnicová chyba je mezi 0,04 a 0,06 m, nesmí jeho délka překročit 300 m

  2. Fotogrammetrické metody

    Zpravidla se používá analytická aerotriangulace (viz předmět Fotogrammetrie).

  3. GPS

    Měření GPS je vhodné použít v lokalitě, kde se určují nové body a současně se měří na bodech známých. Přijímače GPS musí zaručovat požadovanou přesnost určovaných bodů. Poloha a výška bodů se určuje početně ze signálů družic přijímaných anténami přijímačů současně na nejméně dvou bodech. Umístění antén bývá centrické nad měřickou značkou, přičemž je známá výška antény. Pro transformaci souřadnic určovaných bodů do S-JTSK je nutné zapojit do měření GPS alespoň 3 známé body z blízkého okolí bodů určovaných, jejichž přesnost je minimálně stejná jako požadovaná přesnost určovaných bodů. Počet známých bodů se odvíjí od velikosti zaměřované lokality. Určení bodů PPBP technologií GPS musí dále splňovat kriteria stanovená v [68].

Pokud jsou body PPBP určeny plošnými sítěmi, analytickou aerotriangulací nebo pomocí GPS, počítají se jejich souřadnice s vyrovnáním MNČ. V ostatních případech lze souřadnice určovaných bodů vypočítat přibližným vyrovnáním. Kriteria přesnosti určení souřadnic bodů PPBP lze nalézt v [60]. O způsobu stabilizace, signalizace a označování bodů PPBP jsem se již zmínila v 3. kapitole.



[48] Pomocné měřické body se určují staničením na měřických přímkách mezi body polohového bodového pole a pomocnými body, rajóny, pomocnými polygonovými pořady, protínáním ze směrů (příp. délek) a jako volné polární stanovisko. [35]