6.4. Elektronické tachymetry

Až do roku 1971 se kombinoval elektronický dálkoměr s optickým teodolitem. Roku 1971 byl do geodetické praxe uveden první elektronický přístroj, který automaticky určoval úhly i délky – AGA 700 firmy Geodimeter. Označení těchto přístrojů je v literatuře rozdílné, používají se názvy jako digitální, číslicový, kompaktní, přesný elektronický či elektronický tachymetr. Výrobci používají označení totální stanice.

Vybavení elektronických tachymetrů

Zdrojem proudu pro elektronické tachymetry jsou interní baterie s různým napětím a kapacitou. K některým přístrojům lze dokoupit externí baterii s vyšší kapacitou. Externí baterie se připojuje k elektronickému tachymetru kabelem. Baterie se dobíjejí nabíječkami (doba nabíjení bývá 14 hodin) či rychlonabíječkami (doba nabíjení se pohybuje okolo 1 až 1 a půl hodiny).

Ke čtení úhlů se používají inkrementální či kódové kruhy nebo je také možné použití dynamického či elektroindukčního systému (viz kapitola Geodetické přístroje).

K měření délek se používají světelné dálkoměry s přesností měřené délky v rozsahu středních chyb od 1mm + 1ppm * s až 5mm + 5ppm * s s dosahem od 500 m do 5 km, výjimečně do 15 km.

Přístroje se horizontují pomocí dvojosého kompenzátor (viz kapitola Geodetické přístroje) a krabicové libely.

K centraci přístroje se používá optické olovnice (viz kapitola Geodetické přístroje) vestavěné do alhidády či trojnožky. Nejnovější přístroje mají i laserový paprsek vyzařovaný ve směru vertikální osy.

Elektronické tachymetry jsou vybaveny dvěma páry ustanovek. Pro speciální účely byly vyvinuty přístroje s pohybem servomotory.

Měřené veličiny a další informace se zobrazují na jednom či dvojici displejů. Nejčastěji se vyrábí čtyřřádkové displeje. Tři řádky zobrazují měřená data a jeden řádek nabízí význam funkčních kláves umístěných přímo u displeje.

K registraci měřených veličin a dalších doplňujících informací jsou přístroje vybaveny pevnou pamětí či paměťovou kartou. Registrovaná data lze samozřejmě při měření prohlížet a případně také editovat.

Do příslušenství elektronických tachymetrů patří stativ, již zmíněná nabíječka, odrazný hranol s držákem, trojnožka a další stativ či výtyčka pod hranol. Hranolové systémy jsou tvořeny jedním či více hranoly s pevnými nebo naklonitelnými držáky. Bývají doplněny signálními terči, cílovými výtyčkami, minihranoly, odraznými terči apod. Přístroje s pamětí jsou vybaveny propojovacími kabely k počítači, případně čtecím zařízením. K rozšíření využitelnosti přístroje mohou být elektronické tachymetry doplněny speciálním vybavením, např. magnetickým usměrňovačem, hranolovým okulárem a dalšími pomůckami.

Elektronické tachymetry mohou mít vestavěné programy umožňující zpracování přímo měřených veličin, souřadnicové úlohy a další výpočty. Samozřejmostí je převod polárních souřadnic na pravoúhlé a výpočet převýšení. V případě měření nadbytečného počtu veličin jsou přístroje schopny počítat průměry, odhady přesnosti, případně i provést vyrovnání MNČ. Následující kancelářské práce jsou tak sníženy na minimum. V současnosti se již vyrábějí přístroje s novou filozofií – vytváření mapy přímo v terénu (firma Spectra Precision).

Přehled elektronických tachymetrů spolu se základními charakteristikami je uveden v následujících tabulkách:

Obrázek 6.46. tab. 6.2 – Přehled vybraných elektronických tachymetrů Leica

tab. 6.2 – Přehled vybraných elektronických tachymetrů Leica

Obrázek 6.47. tab. 6.3 – Přehled vybraných elektronických tachymetrů Carl Zeis

tab. 6.3 – Přehled vybraných elektronických tachymetrů Carl Zeis

Obrázek 6.48. tab. 6.4 – Přehled vybraných elektronických tachymetrů Sokkia

tab. 6.4 – Přehled vybraných elektronických tachymetrů Sokkia

Obrázek 6.49. tab. 6.5 – Přehled vybraných elektronických tachymetrů Spektra Precision

tab. 6.5 – Přehled vybraných elektronických tachymetrů Spektra Precision

Obrázek 6.50. tab. 6.6 – Přehled vybraných elektronických tachymetrů Topcon

tab. 6.6 – Přehled vybraných elektronických tachymetrů Topcon

Obrázek 6.51. tab. 6.7 – Přehled vybraných elektronických tachymetrů Nikon

tab. 6.7 – Přehled vybraných elektronických tachymetrů Nikon